Categories: Notanoidy, PROJEKTY (Jabłońska & Szewczyk)

The Notanoids (Notanoidy) 2009 from Malgorzata Jablonska on Vimeo.

Notanoidy w CSW Kronika. Praca inspirowana japońskim pojęciem z dziedziny dizajnu i sztuki czyli notanem. W wielkim skrócie rzec można, że notan pod sam koniec XIX wieku trafił z Japonii do USA dzięki E. Fenollosie i A.W. Dowowi. Dzieciom o notanieNotanoidach opowiadaliśmy tak:

Bądźcie teraz bardzo uważni. Za tymi drzwiami niewielkie, białe stworzenia czekają na każdy Wasz ruch. Widać je na ścianie, trochę tak jak po drugiej stronie lustra. Wchodźcie do środka pojedynczo, jeśli starczy Wam odwagi. Możecie chodzić w różne strony, tańczyć, machać rękami a stworzenia na ekranie będą śledzić, gdy się poruszacie. Sami sprawdźcie, jak wtedy szaleją! Jednak nie podchodźcie bliżej niż wskazują to światełka na podłodze.

Pomyślcie sobie przez chwilę, że na ekranie białe i czarne plamy grają ze sobą w grę. Wygrana jest wtedy, gdy razem wyglądają jak najpiękniej. Może lubicie maleńkie, białe stworki jak gwiazdy na czarnym niebie? A może rosnące, miękkie, białe plamy, które spychają czerń gdzieś w kąt?

W języku japońskim znane jest słowo notan. Oznacza ono ciemne-jasne. Ciemne i jasne plamy potrzebują się nawzajem. Dlatego, gdybyście z szachownicy wymazali czarne albo białe pola, popsułaby się cała plansza. Znikłby notan, czyli przyjaźń bieli i czerni.

Ta praca jest tak naprawdę programem komputerowym.
Kamera nagrywa Wasze ruchy a to, co zarejestrowała jest przetwarzane przez komputer i pozwala sterować zachowaniem stworów na ekranie. Niektóre dzieła sztuki są przez artystę raz na zawsze dokończone a inne ciągle się zmieniają właśnie tak jak to, gdy poruszacie się przed kamerą. Czasem artysta stwarza swoje dzieło i od początku do końca odpowiada za wszystko, co widać i słychać. Bywają też takie prace, w których autor wymyśla tylko jakiś swój własny sposób na to jak komputer zmienia obraz z kamery na obraz na ścianie i dźwięki z głośników. A wtedy właśnie zarówno ten sposób jak i program, który go wykonuje na komputerze – jest sztuką.

 

Tags: